Víte, jak správně uložit zimní obuv?

Snad nikdo si nekupuje boty jen na jednu sezonu. Všichni chceme, aby nám vydržely co nejdéle, aby sloužily, tak dlouho, jak jen to bude možné. Délka životnosti bot ale nezáleží jen na materiálu, z jakého jsou vyrobené a na kvalitě odvedené práce, ale z velké části taky na tom, jak se o boty staráme. Jakou péči jim věnujeme, než je začneme nosit, jak se o ně staráme během nošení a také, jak je skladujeme.

Řeč bude především o zimních botách, které většinou nazujeme během listopadu, a na začátku března už opět mizí v útrobách šatních skříní. A to je ta pozitivnější varianta: spousta lidí bohužel zimní boty jednoduše nahází do tašky a tu schová pod postel nebo za skříň. A pak se diví, že se boty další sezonu rozpadají, zatéká do nich a obecně se v nich špatně chodí.

Nezbytným a primárním bodem přípravy zimních bot na teplou sezonu je jejich umytí. Důkladné umytí. Jenom tak je totiž zbavíte veškerých nečistot, které by je mohly během měsíců nepoužívání poškodit. Nejhorší z těchto škůdců je posypová sůl – ta se na botách drží velmi intenzivně a kromě poškození zdobí jejich povrch i nevzhlednými bílými mapami. Pokud si s ní nebudete vědět rady, smíchejte v poměru 1:1 vodu a ocet a hadříkem sůl jemně odstraňte. Poté boty ještě očistěte hadříkem namočeným ve vlažné vodě. Důkladně boty očistěte, a to i ze spodní strany. Uvidíte, jak budete rádi, až boty před zimou vytáhnete a budou krásně čisté, lákajíc rovnou k obutí.

Vnitřní část bot můžete lehce vystříkat antibakteriální sprejem, který zamezí jak nepříjemnému zápachu, tak i tvorbě nežádoucích bakterií. Po umytí boty pečlivě nakrémujte, a aby i během zimy krásně držely tvar, tak je vystelte novinami – ty navíc nasáknou zbytek vlhkosti. U kozaček dbejte na vystlání o to víc; nechcete přeci, aby se na nich během léta vytvořily nehezké sklady. Pořiďte si za tímto účelem i speciální tvarovače kozaček, které je udrží v originálním tvaru.

Všechny boty poté uložte buď do originálních krabic, ve kterých jste je zakoupili, nebo do igelitek. Ale každý pár obuvi zvlášť. Takto připravené boty schovejte do šatníku, botníku, srovnejte do sklepa (kde však není příliš vlhko) a nechte je pár měsíců odpočívat, než opět přijde jejich chvíle.